Większość pacjentów obawia się wizyty u onkologa, ale im wcześniej zdecydujemy się na konsultację onkologiczną, tym lepiej dla naszego zdrowia. Wybór specjalisty nie jest jednak prostą sprawą – jak się do tego zabrać i o czym pamiętać przed pierwszą wizytą u lekarza?
Jaka specjalizacja?
Onkologia to gałąź medycyny poświęcona chorobom nowotworowym, obejmująca ich diagnozowanie, leczenie oraz profilaktykę. Zazwyczaj lekarz onkolog zajmuje się konkretnym typem nowotworów, np. schorzeniami układu pokarmowego. Szukając onkologa dla siebie trzeba więc sprawdzić, w czym konkretnie dany lekarz się specjalizuje, a jeśli pacjent ma problem z wyborem odpowiedniego specjalisty, warto poprosić o pomoc osobę z recepcji, która odpowiada za rezerwację wizyt – w dobrych poradniach chorzy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie również w tym zakresie. Większe ośrodki, jak np. Lecznica Onkologiczna Onkolmed, zapewniają dostęp do różnych poradni onkologicznych, prowadzą także oddzielne poradnie dla dzieci.
Czy na miejscu można zrobić niezbędne badania?
Do postawienia diagnozy lekarz onkolog potrzebuje kompletu wyników. Dla pacjenta będzie oczywiście najwygodniejsze takie miejsce, w którym da się nie tylko umówić na wizytę, ale też wykonać potrzebne badania. W przypadku nowotworów zleca się przede wszystkim badania diagnostyczne krwi oraz moczu, USG, RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a coraz częściej też badania genetyczne. Wybierając prywatnego onkologa warto się upewnić, że placówka korzysta z wysokiej jakości sprzętu i stosuje nowoczesne metody diagnostyczne, prócz tego duże znaczenie ma czas oczekiwania na wyniki – przy chorobach nowotworowych nawet kilka dni zwłoki może mieć wpływ na leczenie.
Jak wygląda leczenie?
U pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem zazwyczaj stosuje się leczenie chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię, immunoterapię, jednak do każdej osoby lekarz powinien indywidualnie. Dobry onkolog bierze pod uwagę cały szereg czynników mających wpływ na stan zdrowia pacjenta, w tym wiek, płeć, styl życia, choroby współtowarzyszące, historię chorób w rodzinie, stopień zaawansowania raka, stosowane do tej pory terapie. Onkolog powinien otaczać pacjenta opieką przez cały okres leczenia, a także po jego zakończeniu, dobrze też, by oferował pomoc w zakresie radzenia sobie z bólem oraz problemów psychicznych.
Źródło: https://www.onkonet.pl/dp_diagnoza_rak.php
https://www.medonet.pl/zdrowie,onkolog—czym-sie-zajmuje–jak-przygotowac-sie-do-pierwszej-wizyty-u-onkologa-,artykul,1734468.html