Temat wypłaty zasiłku chorobowego stanowi jedną z najczęściej wyszukiwanych informacji dotyczących prawa pracy. Jakie są warunki i przesłanki idące za ubieganiem się o to świadczenie, komu on przysługuje oraz jakie terminy przewidziane są na jego wypłatę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz, czytając poniższy artykuł.
Zasiłek chorobowy – czym właściwie jest to świadczenie?
Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego zasiłek chorobowy to ,,Świadczenie pieniężne wypłacane za okresy niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub wypadkiem oraz odosobnieniem z powodu choroby zakaźnej.’’ Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ,,zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi, ubezpieczonemu, który wykonuje pracę nakładczą a także poborowemu odbywającemu służbę zasadniczą od 34 dnia choroby (w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia – od 15 dnia choroby)’’.
Pracownik, który się o nie ubiega, w pierwszej kolejności zyskuje wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. Wypłata zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia zależy od tego, jak długo pracownik będzie przebywać na zwolnieniu oraz kto wypłaca świadczenie.
Kto może ubiegać się o zasiłek chorobowy?
Zgodnie ze stanowiskiem ZUS wypłata zasiłku chorobowego, będzie możliwa tylko wtedy, gdy pracownik posiada ubezpieczenie chorobowe. Jest to warunek konieczny do ubiegania się o to świadczenie. Ubezpieczenie jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników zatrudnionych na etacie. Z kolei zatrudnienie na innej umowie cywilnoprawnej nie nakłada na pracownika obowiązku posiadania takiego ubezpieczenia i jest ono wówczas fakultatywne.
Ubezpieczenie stanowi także zobowiązanie dla członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osób odbywających służbę zastępczą. Składki te nie są obowiązkowe dla przedsiębiorców i osób z nimi współpracujących. Obowiązek ten nie obejmuje także osób duchownych oraz wykonujących pracę nakładczą, czy doktorantów otrzymujących stypendium doktoranckie. Jeśli jest się pracownikiem bądź zleceniobiorcą, składki do ZUS-u przekazywane są przez pracodawcę. Przedsiębiorcy natomiast muszą odprowadzać składki samodzielnie. Więcej szczegółów na ten temat poznasz na stronie: https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-pracy/.
Jak przebiega procedura wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS?
Wypłata zasiłku przebiega na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca środki od 34. dnia choroby pracownika. Jeśli natomiast skończył on 50 lat — od 15. dnia niezdolności. Istnieje także możliwość zastosowania tzw. skrócenia tego czasu od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończyło się 50 lat. Płatnik składek, którym jest pracodawca, ma obowiązek przekazywania dokumentacji do ZUS w takim terminie, aby pracownik mógł otrzymać zasiłek chorobowy.
Po stwierdzeniu, że pracownik ma prawa do świadczenia, następuje termin jego wypłaty. Nie może on jednak być dłuższy niż 30 dni od momentu dostarczenia odpowiednich dokumentów przez pracodawcę. Należą do nich m.in. zaświadczenie lekarskie, a także zaświadczenie płatnika składek, które pracodawca składa do ZUS. Konieczność przedstawienia innych dokumentów zależy od rodzaju wypłacanego zasiłku. Informacje na ten temat uregulowane są w rozporządzeniu z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż termin 30 dni obowiązuje także w sytuacji, w której pracownik ubiega się o wypłatę świadczenia z zasiłku wypadkowego.