Drewno to materiał naturalny o atrakcyjnym wyglądzie i równie pięknym zapachu. Wykorzystuje się go w różnych sektorach przemysłowych do stworzenia łóżek, mebli, papieru i wielu innych produktów. Drewniane elementy wykorzystywane są nie tylko w przedsiębiorstwach, ale także w domach. Warto wiedzieć, jak przygotować się do pracy w drewnie, aby mieć pewność, że uda się osiągnąć zamierzony cel. Jak można to zrobić? Niżej znajdziesz kilka praktycznych porad!
Przygotowanie stanowiska do pracy
Dzisiaj bez trudu można otrzymać stojaki do cięcia drewna dedykowane dla profesjonalistów i amatorów. Zanim jednak będzie można przystąpić do działania, należy przygotować stanowisko pracy. Wpłynie to na utrzymanie nie tylko wygody i komfortu, ale także bezpieczeństwa.
Jednym z podstawowych elementów, których nie może zabraknąć, są narzędzia, które można podzielić na ręczne i automatyczne. Jakie dokładnie narzędzia są potrzebne? Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Wśród maszyn, które wykorzystywane są w zakładach przemysłowych, można m.in. znaleźć:
- okleinarkę ze wstępnym frezowaniem;
- frezarkę dolnowrzecionową;
- strugarkę grubościową z wałem spiralnym;
- łuparkę do drewna.
To tylko kilka przykładów, których jest bardzo dużo. Każda z tych maszyn spełnia osobne funkcje, więc należy przemyśleć kwestię tego, jak drewno ma zostać obrobione i do jakich celów zostanie ono wykorzystane.
Profesjonalna pracownia stolarska
Niezależnie od tego, jakich rozmiarów ma być pracownia stolarska, zawsze należy zadbać o odpowiedni poziom profesjonalizmu i ochrony. Maszyny i narzędzia ręczne służą pomocą, dzięki czemu będzie można podołać wszystkim powierzonym obowiązkom. Z szeroką ofertą sprzętu do warsztatu stolarskiego, zapoznasz się pod adresem: https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna.
Jednak praca z drewnem wymaga także zastosowania środków ochrony osobistej np. w postaci rękawic, czy masek przeciwpyłowych. Wbrew pozorom, drewno jest materiałem, który może doprowadzić do urazów na zdrowiu (np. maleńkie elementy podczas cięcia wpadające do nieosłoniętych oczu). W pracowni należy mieć takie środki ochrony, które są w stanie zabezpieczyć kończyny przed przypadkowym obcięciem przez piłę lub też innymi urazami mechanicznymi. W przypadku firm o obecność środków BHP powinien zadbać sam pracodawca.
Skoro już mowa o bezpieczeństwie, kolejną kwestią jest prawidłowe wykorzystanie wszystkich maszyn, zgodnie z instrukcją obsługi. Jeżeli pracownik nigdy wcześniej nie miał do czynienia z danym urządzeniem, powinien odbyć szkolenie pod okiem profesjonalisty, który będzie w stanie przekazać wiedzę w sposób merytoryczny. Na sam koniec szkolenia pracownik powinien otrzymać potwierdzenie odbycia nauki, które może być dowodem w przypadku wystąpienia kłopotliwych sytuacji.
Stanowisko do pracy w drewnie
Drewno można przycinać, malować i wykonywać z nim wiele innych rzeczy. Możliwe to będzie po przygotowaniu w odpowiedni sposób stanowiska pracy. W jego obrębie zawsze należy zadbać o utrzymanie porządku, ponieważ przypadkowo leżące narzędzia ręczne, mogą spowodować potknięcie i szereg innych wypadków.
Po każdym dniu pracy zawsze należy zadbać o odłożenie narzędzi na swoje miejsce. W przypadku maszyn, które są zasilane na prąd, trzeba pamiętać o ich wyłączeniu. Na sam koniec należy także posprzątać wszystkie wióry oraz inne elementy, aby zanieczyszczenia nie zalegały dookoła. Wpłynie to na wygodę przy pracy, ale także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
W takim miejscu liczy się również dobre oświetlenie, które umożliwi dostrzeganie nawet najmniejszych detali. Na suficie powinna znajdować się duża lampa o mocnym natężeniu. Szacuje się, że dla dwóch stanowisk pracy z drewnem, powinna przypadać przynajmniej jedna lampa centralna. Przydać się mogą również mniejsze lampki, które zostaną umieszczone na ścianach.