Brakuje pieniędzy na niezbędne wydatki? Z pomocą może przyjść bank, który udzieli pożyczki hipotecznej. Warto jednak mieć na uwadze, że to poważne zobowiązanie, dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt trzeba rozważnie sprawdzić kilka kluczowych kwestii.

Jaki jest cel pożyczki hipotecznej?

W zależności od oferty, bank może udzielić pożyczki na dowolny albo konkretny cel. BS w Raszynie nie wymaga od klientów udokumentowania wykorzystania środków, jednak cel pożyczki zostaje określony w umowie i przy składaniu wniosku trzeba zadeklarować, na co pieniądze mają być przeznaczone. W niektórych bankach klient musi dodatkowo udowodnić, że wydał pożyczoną gotówkę zgodnie z zadeklarowanym celem.

 

Na jaką kwotę można się zadłużyć?

Pożyczki hipoteczne mogą być udzielane na bardzo wysokie kwoty, w Banku Spółdzielczym Raszyn to nawet do 2 mln zł. Nie znaczy to jednak, że zawsze warto zadłużać się na najwyższe dostępne limity, ponieważ każda pożyczka musi zostać spłacona w określonym terminie, co będzie obciążeniem dla domowego budżetu. Właśnie tą skalę dopuszczalnego obciążenia powinno się dokładnie przeanalizować, biorąc pod uwagę codzienne wydatki, sytuację zawodową, ryzyko utraty pracy – spłata pożyczki hipotecznej nie może zagrażać rodzinnej stabilności finansowej. Bank zresztą wcale nie musi się zgodzić na wskazaną we wniosku kwotę pożyczki, bo sam także wylicza zdolność kredytową klienta.

Oprócz wysokości pożyczki istotny jest również termin jest spłaty. Przy krótkim czasie kredytowania ogólny koszt pożyczki będzie mniejszy, ale oznacza wyższe miesięczne raty, co może być problemem dla osób o niezbyt wysokich dochodach. Dłuższy okres spłaty wyjdzie drożej, często jednak okazuje się korzystniejszy dla domowych finansów i nie powoduje dodatkowych zadłużeń.

 

Jakie zabezpieczenie pożyczki?

Przy niewielkich kwotach bank zwykle nie wymaga od pożyczkobiorcy żadnego zabezpieczenia, ale przy dużych sumach takie zabezpieczenie już się ustanawia. W przypadku pożyczki hipotecznej będzie to nieruchomość należąca dla klienta, czyli mieszkanie albo dom, a wysokość wkładu własnego to minimum 50 proc. W razie gdyby pożyczkobiorca nie był w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, bank może przejąć zastawioną nieruchomość i wykorzystać jej wartość do rozliczenia długu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × pięć =